Rekonstrukcja jednej piersi po przebytej mastektomii – I etap: ekspander piersi

Lewy twarze zabegi112

Rekonstrukcja jednej piersi po przebytej mastektomii – I etap: expander piersi

 • Znieczulenie: ogólne
 • Zalecany pobyt : 2 – 3 dni
 • Cena za 1 dobę: 7.000 zł

Rekonstrukcja jednej piersi po przebytej mastektomii – I etap: expander piersi 

 • Operacja rekonstrukcji piersi ekspanderem jest sposobem na przywrócenie piersi po zabiegu jej usunięcia. Daje możliwość odzyskania atrybutu kobiecości i lepszego samopoczucia. Użycie ekspandera jest zazwyczaj konieczne do rozciągnięcia skóry, by zbliżyć ją objętością do drugiej piersi. Wymaga okresowego, bezbolesnego dopełniania ekspandera w warunkach ambulatoryjnych.
 • Procedura wszczepienia ekspandera pod mięsień piersiowy jest możliwa tylko w przypadku wcześniejszego braku radioterapii  tej okolicy. W przypadku radioterapii wymagana jest inna procedura medyczna.

Na czym polega rekonstrukcja jednej piersi po przebytej mastektomii – I etap: expander

 • W znieczuleniu ogólnym wykonywane jest cięcie w miejscu występowania blizny po operacji amputacji piersi. W wyniku zabiegu tworzy się lożę pod mięśniem piersiowym większym i pozostawieniem portu do dopełniania ekspandera pod skórą. Ekspander dopełnia się solą fizjologiczną (całkowicie neutralna dla organizmu) w okresach około od 3 do 5 tyg. Po zabiegu pozostawia się dreny oraz zakłada opatrunek na piersi.
Zadowolonych pacjentów

+600

przybliżony czas trwania zabiegu

1 - 2h

Przybliżony czas rekonwalescencji

1 - 3 miesiące

Możliwe powikłania

Wszystkie działania medyczne oraz zabiegowe obarczone są ryzykiem powikłań. Najważniejszym zadaniem lekarza jest minimalizowanie tego ryzyka. Dlatego w trakcie konsultacji pacjent zostanie szczegółowo wypytany o stan zdrowia, leki jakie przyjmuje, uczulenia i przebyte już zabiegi operacyjne. Pacjent zakwalifikowany do zabiegu jest badany również przed samym zabiegiem, by dodatkowo zredukować możliwe powikłania. Z drugiej strony zespół medyczny z lekarzem na czele jest przeszkolony i w pełni przygotowany do przeciwdziałania ewentualnym negatywnym skutkom zabiegu. Nie mniej są to sytuacje bardzo sporadyczne, zredukowane jeszcze dodatkowo dużym doświadczeniem chirurgicznym i medycznym operatora i całego personelu. Częstość występowania powikłań waha się od dość częstych (najczęściej może to być dyskomfort w miejscu operowanym, ból pooperacyjny, krwiaki, obrzęk), występujących czasami (jak np. przeczulica, rozejście elementu rany, zaburzenia gojenia, zakażenia) do rzadkich i bardzo rzadkich.

 

 • obrzęk (utrzymujący się około 1 do 3 miesięcy)
 • krwiaki (ulegają resorpcji do około 1 miesiąca)
 • retencja chłonki (kilka dni do kilkunastu dni po zabiegu – czasami wymaga zdrenowania) – krwawienie (czasami)
 • zaburzenia gojenia (czasami)
 • rozejście brzegów rany (zazwyczaj na skutek urazu mechanicznego w pierwszych dniach po zdjęciu szwów – wymaga korekty)
 • zakażenia (bardzo rzadko, może być konieczne usunięcie implantu)
 • przeczulica lub niedoczucie skóry (zazwyczaj stan przejściowy utrzymujący się do kilku tygodni, może być trwały – zależy od operacji)
 • kapsuła – deformacja wokół ekspandera powstająca od kilku do kilkunastu miesięcy po zabiegu (wymaga interwencji chirurgicznej)
 • pęknięcie ekspandera – (bardzo rzadko, niegroźne z powodu zastosowania soli fizjologicznej)
 • odma – (skrajnie rzadko, wymaga interwencji chirurgicznej)
 • pęknięcie mięśnia piersiowego – (skrajnie rzadko, wymaga interwencji chirurgicznej)
 • ALCL – chłoniak wielkokomórkowy z pleomorfi czynych komórek T z antygenem CD30+ pierwotnie skórny lub pierwotnie węzłowy, obecnie kilkaset przypadków na świecie (wymaga interwencji medycznej)
 • martwica skóry – (skrajnie rzadko)

PODSUMOWANIE

Rekonstrukcja jednej piersi po przebytej mastektomii – I etap: expander piersi

Czas trwania Ok.1 – 2 h
Rodzaj znieczulenia Znieczulenie ogólne
Cena zabiegu (za 1 dobę) 7.000 zł
Zalecana ilość dni hospitalizacji 2 – 3 dni
Cena za dodatkową dobę 500 zł
Czas rekonwalescencji 1 – 3 miesiące
Rodzaj znieczulenia ogólne

Poznajmy się

Piotr Burszewski

Chirurg plastyczny

Specjalista chirurgii plastycznej z wieloletnim doświadczeniem w zakresie leczenia i udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom w oddziałach chirurgii plastycznej. Z pochodzenia szczecinianin. Studia ukończył na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, a specjalizację w Zachodniopomorskim Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej w Gryficach. Egzamin specjalizacyjny z zakresu Chirurgii Plastycznej złożony z wynikiem bardzo dobrym. Uczestnik wielu staży i kursów dokształcających. Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.  Doświadczenie chirurgiczne zdobywał w kraju jak i za granicą. Aktywnie współpracuje z wieloma chirurgami plastycznymi w całej Polsce.

PRZEJRZYJ INNE ZABIEGI OPERACYJNE

Przejrzyj ofertę pozostałych zabiegów

SPRAWDŹ SALĘ OPERACYJNĄ

Sprawdź ofertę warunków sali operacyjnej

DOWIEDZ SIĘ O ZNIECZULENIACH

Przeczytaj o typach znieczulenia do operacji

Opinie Pacjentów

Piotr Burszewski – ZnanyLekarz.pl