
REKONSTRUKCJA JEDNEJ PIERSI PO PRZEBYTEJ MASTEKTOMII – I ETAP: EXPANDER PIERSI
- Znieczulenie: ogólne
- Zalecany pobyt : 2-3 dni
- Cena za 1 dobę: 7.000 zł
Rekonstrukcja jednej piersi po przebytej mastektomii – I etap: expander piersi
- Operacja rekonstrukcji piersi ekspanderem jest sposobem na przywrócenie piersi po zabiegu jej usunięcia. Daje możliwość odzyskania atrybutu kobiecości i lepszego samopoczucia. Użycie ekspandera jest zazwyczaj konieczne do rozciągnięcia skóry, by zbliżyć ją objętością do drugiej piersi. Wymaga okresowego, bezbolesnego dopełniania ekspandera w warunkach ambulatoryjnych.
- Procedura wszczepienia ekspandera pod mięsień piersiowy jest możliwa tylko w przypadku wcześniejszego braku radioterapii tej okolicy. W przypadku radioterapii wymagana jest inna procedura medyczna.
PODSUMOWANIE
Rekonstrukcja jednej piersi po przebytej mastektomii – I etap: expander piersi | |
Czas trwania | Ok. 1 – 2 h |
Rodzaj znieczulenia | Znieczulenie ogólne |
Cena zabiegu (za 1 dobę) | 7.000 zł |
Zalecana ilość dni hospitalizacji | 2-3 dni |
Cena za dodatkową dobę | 500 zł |
Czas rekonwalescencji | 1 – 3 miesiące |
Rodzaj znieczulenia | ogólne |
Na czym polega rekonstrukcja jednej piersi po przebytej mastektomii – I etap: expander
- W znieczuleniu ogólnym wykonywane jest cięcie w miejscu występowania blizny po operacji amputacji piersi. W wyniku zabiegu tworzy się lożę pod mięśniem piersiowym większym i pozostawieniem portu do dopełniania ekspandera pod skórą. Ekspander dopełnia się solą fizjologiczną (całkowicie neutralna dla organizmu) w okresach około od 3 do 5 tyg. Po zabiegu pozostawia się dreny oraz zakłada opatrunek na piersi.
Możliwe powikłania
Wszystkie działania medyczne oraz zabiegowe obarczone są ryzykiem powikłań. Najważniejszym zadaniem lekarza jest minimalizowanie tego ryzyka. Dlatego w trakcie konsultacji pacjent zostanie szczegółowo wypytany o stan zdrowia, leki jakie przyjmuje, uczulenia i przebyte już zabiegi operacyjne. Pacjent zakwalifikowany do zabiegu jest badany również przed samym zabiegiem, by dodatkowo zredukować możliwe powikłania. Z drugiej strony zespół medyczny z lekarzem na czele jest przeszkolony i w pełni przygotowany do przeciwdziałania ewentualnym negatywnym skutkom zabiegu. Nie mniej są to sytuacje bardzo sporadyczne, zredukowane jeszcze dodatkowo dużym doświadczeniem chirurgicznym i medycznym operatora i całego personelu. Częstość występowania powikłań waha się od dość częstych (najczęściej może to być dyskomfort w miejscu operowanym, ból pooperacyjny, krwiaki, obrzęk), występujących czasami (jak np. przeczulica, rozejście elementu rany, zaburzenia gojenia, zakażenia) do rzadkich i bardzo rzadkich.
- obrzęk (utrzymujący się około 1 do 3 miesięcy)
- krwiaki (ulegają resorpcji do około 1 miesiąca)
- retencja chłonki (kilka dni do kilkunastu dni po zabiegu – czasami wymaga zdrenowania) – krwawienie (czasami)
- zaburzenia gojenia (czasami)
- rozejście brzegów rany (zazwyczaj na skutek urazu mechanicznego w pierwszych dniach po zdjęciu szwów – wymaga korekty)
- zakażenia (bardzo rzadko, może być konieczne usunięcie implantu)
- przeczulica lub niedoczucie skóry (zazwyczaj stan przejściowy utrzymujący się do kilku tygodni, może być trwały – zależy od operacji)
- kapsuła – deformacja wokół ekspandera powstająca od kilku do kilkunastu miesięcy po zabiegu (wymaga interwencji chirurgicznej)
- pęknięcie ekspandera – (bardzo rzadko, niegroźne z powodu zastosowania soli fizjologicznej)
- odma – (skrajnie rzadko, wymaga interwencji chirurgicznej)
- pęknięcie mięśnia piersiowego – (skrajnie rzadko, wymaga interwencji chirurgicznej)
- ALCL – chłoniak wielkokomórkowy z pleomorfi czynych komórek T z antygenem CD30+ pierwotnie skórny lub pierwotnie węzłowy, obecnie kilkaset przypadków na świecie (wymaga interwencji medycznej)
- martwica skóry – (skrajnie rzadko)

Pozostaw kontakt
Jeśli interesuje Cię niniejszy zabieg, zostaw kontakt. Odezwie się do Ciebie nasz konsultant, by umówić konsultację medyczną w wybranym przezz Ciebie czasie w jednej z klinik, w których obecnie przyjmuję. W trakcie konsultacji odpowiem na wszystkie Twoje pytania związane z procedurą medyczną.