
USUNIĘCIE ZMIAN SKÓRNYCH TWARZY
CZYM SĄ ZMIANY SKÓRNE ?
Zmiany skórne, według nomenklatury medycznej nazywane nowotworami skórnymi (łagodnymi, bądź złośliwymi), są to zmiany występujące na skórze od urodzenia, bądź pojawiające się w trakcie życia. Zmiany skórne mogą sprawiać wiele problemów związanych np. z występowaniem w widocznych miejscach, dużym rozmiarem lub wywołujących niepokojące objawy. Do niepokojących objawów mogą należeć należy m.in:
- Nawracający charakter
- Asymetria
- Różnobarwność
- Wymiar ponad >5mm
- Podkrwawianie
- Uniesienie lub zapadnięcie względem poziomu skóry
- Świąd
- Lokalizacja na uchu, powiece, wardze, w miejscach narażonych na drażnienie, w miejscach intymnych
-
Oczywiście nie każda zmiana jest groźna, ale bezwzględnie warto kontrolować stan swojej skóry u specjalisty dermatologa – najlepiej wykonującego badanie dermatoskopowe.
Kiedy usuwać zmiany skórne ?
- Po konsultacji ze specjalistą
- Gdy występują objawy niepokojące – opisane powyżej
- Gdy ich lokalizacja jest krępująca
- Profilaktycznie w przypadku dużego narażenia na promieniowanie UVA i UVB
- W przypadku występowania rodzinnych skłonności do choróbskóry Oczywiście najważniejsza jest profilaktyka, więc należy korzystać z usług fachowca przy diagnostyce i leczeniu. Większość zmian skórnych, bo około 90% nie jest groźnych, więc tym bardziej nie należy zwlekać z konsultacją.
Usunięcie zmian skórnych | |
Czas trwania | 15 min – 1,5 h |
Rodzaj znieczulenia | Miejscowe lub krótkie dożylne (dopłata 1000 zł) |
Cena zabiegu (za jedną dobę) | Od 400 zł pierwsza zmiana, 300 zł kolejne (max. 4 zmiany na jeden zabieg) |
Rekomendowany pobyt w klinice | ambulatoryjnie |
Czas rekonwalescencji | 1 – 4 tygodnie |
Operacja i postępowanie pooperacyjne
- Zabieg usunięcia zmian skórnych wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W szczególnych przypadkach (nietypowa lokalizacja, duża rozległość zmiany itp.) może być wskazane usunięcie zmiany w znieczuleniu krótkim dożylnym.
- W większości przypadków jest to zabieg standardowy, wykonywany bardzo często w chirurgii plastycznej. Najczęściej polega on na prostym wycięciu zmiany z marginesem chirurgicznym i zszyciu rany szwami prostymi. Niekiedy w przypadku dużych ran lub ran umiejscowionych w nietypowym miejscu konieczne może być zastosowanie zaawansowanych technik z repertuaru chirurgii plastycznej (jak np. plastyki płatowe, przeszczepy skóry) – o tym jednak zdecyduje lekarz w porozumieniu z Państwem na konsultacji. Przed chirurgiem plastycznym stoją tu dwa podstawowe zadania:
- Doszczętne (radykalne) usunięcie zmiany skórnej, czyli takie, po którym zmiana jest wycięta w całości – o tym decyduje wynik histopatologiczny wykonywany po każdym zabiegu.
- Takie zamknięciu ubytku (rany), by wynik estetyczny był jak najkorzystniejszy.
- Oba etapy są bardzo ważne i wynikają wzajemnie z siebie. Ważna jest tu szczególnie wizyta konsultacyjna, przy okazji której zostanie omówiony zakres i przewidywany efekt zabiegu. Tak jak w całej medycynie tak i tutaj o efekcie ostatecznym decyduje szereg czynników, dlatego wynik końcowy operacji może się różnić od zaplanowanego. Jednak zapewnienie szczególnej staranności, czystości oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta redukuje znacznie jakiekolwiek ryzyko powikłań. Niezwykle istotna jest tu też współpraca pacjenta, który musi szczegółowo przestrzegać zaleceń i każde odstępstwo od normy konsultować z lekarzem.
- Zabieg operacyjny jest w zasadzie bezbolesny i zazwyczaj bardzo dobrze tolerowany przez pacjenta. Czas trwania to od około 15 min do 1,5h. Delikatne dolegliwości bólowe po ustąpieniu znieczulenia są skutecznie zwalczane powszechnie stosowanymi środkami przeciwbólowymi.
- Czas rekonwalescencji to około 5-10 dni. Po około 7 dniach usuwa się szwy skórne (w szczególnych przypadkach czas ten może być wydłużony).
Możliwe powikłania
Wszystkie działania medyczne oraz zabiegowe obarczone są ryzykiem powikłań. Najważniejszym zadaniem lekarza jest minimalizowanie tego ryzyka. Dlatego w trakcie konsultacji pacjent zostanie szczegółowo wypytany o stan zdrowia, leki jakie przyjmuje, uczulenia i przebyte już zabiegi operacyjne. Pacjent zakwalifikowany do zabiegu jest badany również przed samym zabiegiem, by dodatkowo zredukować możliwe powikłania. Z drugiej strony zespół medyczny z lekarzem na czele jest przeszkolony i w pełni przygotowany do przeciwdziałania ewentualnym negatywnym skutkom zabiegu. Nie mniej są to sytuacje bardzo sporadyczne, zredukowane jeszcze dodatkowo dużym doświadczeniem chirurgicznym i medycznym operatora i całego personelu. Częstość występowania powikłań waha się od dość częstych (najczęściej może to być dyskomfort w miejscu operowanym, ból pooperacyjny,krwiaki, obrzęk), występujących czasami (jak np. przeczulica, rozejście elementu rany, zaburzenia gojenia, zakażenia) do rzadkich i bardzo rzadkich.
Do możliwych powikłań zaliczyć można:
- obrzęk (zazwyczaj utrzymujący się do kilku tygodni)
- dyskomfort w miejscu cięcia (szybko ustępujący)
- krwiaki (szybko ustępujące)
- ból pooperacyjny (znoszony lekami)
- zaburzenia gojenia (sporadycznie)
- rozejście rany (mogą wymagać drobnych korekt)
- niedoczucie, przeczulica w miejscu rany (przejściowe)
- zakażenia (bardzo rzadko w okolicy twarzy)
- brak radykalności wycięcia (decyduje wynik histopatologiczny, konieczność ewentualnego docięcia zmiany)
- konieczność dalszej diagnostyki (decyduje wynik hist-pat i konsultacja z lekarzem)

Pozostaw kontakt
Jeśli interesuje Cię niniejszy zabieg, zostaw kontakt. Odezwie się do Ciebie nasz konsultant, by umówić konsultację medyczną w wybranym przezz Ciebie czasie w jednej z klinik, w których obecnie przyjmuję. W trakcie konsultacji odpowiem na wszystkie Twoje pytania związane z procedurą medyczną.